bisiklet gezilerim hollanda

“Bisiklet dünyası” olarak bilinen Hollanda, yaklaşık 17 milyonluk bir nüfusa sahipken, bu ülkede yaklaşık 23 milyon bisiklet var.

ROTTERDAM (AA) – Hollanda’da bir yaşam biçimi ve günlük yaşamın bir parçası olan bisiklet, 7 yaşından 70 yaşına kadar herkes tarafından kullanılıyor,

“Bisiklet dünyası” olarak bilinen Hollanda, yaklaşık 17 milyonluk bir nüfusa sahipken, bu ülkede yaklaşık 23 milyon bisiklet var. Buna göre ortalama 3 bisiklet bir aileye aittir.

Bisikletler çoğunlukla iş ve çocukları okula götürmek için kullanılır. Hava koşulları ne olursa olsun bisikletler eğlence için de kullanılıyor. Dolayısıyla vakaların yüzde 22’sinde bisiklet iş için, yüzde 18’i okula gitmek ve yüzde 14’ü bir şeyler satın almak için kullanılıyor. Ayrıca yüzde 31 eğlence için kullanılırken, yüzde 16 başka amaçlarla kullanılıyor.

– Kadınlar bisikleti yılda 180 milyon, erkekler ise 100 milyon kez kullanıyor

Kadınlar bisikleti erkeklerden yüzde 80 daha fazla tercih ediyor. Kadınlar bisikleti yılda 180 milyon, erkekler ise 100 milyon kez kullanıyor.

Yarar ve sağlık için kullanılan ve trafik sıkışıklığını önlediği için aynı zamanda ekonomik olduğu için popüler bir ulaşım aracıdır.

– Her yıl 1 milyon yeni bisiklet satılıyor

Düz yollar ve bisiklet yolları bu ülkedeki vatandaşlar için büyük bir avantaj.

Her yıl yaklaşık 1 milyon yeni bisikletin satıldığı Hollanda’da ikinci el, yani kullanılmış bisikletlere büyük ilgi var. Dolayısıyla çocukluktan itibaren bisiklete binmeyi öğrenen nüfusun büyük bir kısmı ikinci el bisiklet kullanıyor.

– yılda 15 milyar kilometre

Araç kullanımı ve vatandaşların güvenli bisiklete binme talebiyle ilgili trafik kazalarının artmasıyla ilgili protestoların ardından, Hollanda’da bisiklet şeritleri 1970 yılında inşa edilmeye başlandı.

Bu ülkede 35 bin kilometrelik bisiklet yolu var. Bir kişi bisikletle yılda ortalama 888 kilometre seyahat ederken, ülke genelinde bir yılda bisiklet yolculuğu yaklaşık 15 milyar kilometreye ulaşıyor.

– Diğer ülkelerden gelenler için bisiklet kursu

Avrupa’da bisikletin en çok kullanıldığı ülke olan Hollanda’da diğer ülkelerden gelenlere bisiklet kursu imkanı sunuluyor.

Tren istasyonlarının etrafındaki site bisiklet park yeri olarak ayrılırken, istasyonların merkezi olarak bilinen Utrecht kentinde 12.500 bisiklet kapasiteli dünyanın en büyük bisiklet parkının inşaatı devam ediyor. Bu parkın bir kısmı kullanımda, geri kalanının ise Mayıs 2019’da tamamlanması bekleniyor.

Kanalların, ağaçların ve duvarların yakınına bile park edilmiş bisikletler çoğunlukla Amsterdam, Utrecht ve Groningen gibi şehirlerde kullanılıyor.

Özellikle turistler tarafından tercih edilen bisiklet kiralama sistemi bu ülkede de yaygındır.

AA dan Alıntıdır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here