Home Bilgi Bankası Bisiklet Kaskı Seçimi

Bisiklet Kaskı Seçimi

0
320

Bisiklet kaskı. Bisikletçilerin giydiği en önemli koruyucu ekipman. En iyi bisiklet kaskını nasıl seçeceğinizle ilgili BLOG’u okuduğunuz için teşekkür ederiz ve bisiklete binme konusunda tutkulu olduğunuz için heyecan duyuyoruz. Rota ne kadar kısa veya tanıdık olursa olsun, bisiklet sürerken daima bir kask takılmalıdır. Kask kullanımını zorunlu Olmasa da takmak Zorundayiz, satılan tüm kaskların çarpma koruması için bir standardı karşılamasını sağlayan düzenlemeleri uygular. Yeni bir bisiklet kaskı satın alırken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır ve doğru kaskı seçmek bu sürüş sezonunda büyük fark yaratabilir.

İster hevesli bir bisikletçi olun ister yeni başlayın, tercihlerinize uygun bir bisiklet kaskı bulmak, sürüşünüzün tadını çıkarabilmenin en önemli kısımlarından biridir. Yanlış kask sadece hantal veya rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda yanlış takılan bir kask takmak bile kendinizi bir kazada bulduğunuzda tehlikeli olabilir. Öte yandan, bisiklet disiplininize doğru uyan bir kask bulun ve uzun süre güvenli ve rahat bir sürüşün tadını çıkarın. İşte size en uygun kaskınızı bulmanıza yardımcı olacak birkaç şey.

İlk olarak, bisiklet kasklarındaki çoklu tasarım özelliği uygulamadan uygulamaya farklılık gösterdiğinden, ne tür bir sürüş yapacağınızı düşünün. Örnek olarak, aşağıda dağ bisikleti kaskları ile yol bisikleti kaskları arasındaki birkaç fark verilmiştir:

Dolgu – Dağ bisikletinin engebeli arazisi ve sürücülerin MTB bisikletinde ileriye göre geriye düşme olasılığının daha yüksek olması nedeniyle, dağ bisikleti kaskları daha ağır olma eğilimindedir ve kaskın arkasında daha fazla dolgu bulunur.

Ağırlık ve aerodinamik – Yol bisikleti genellikle daha pürüzsüz yüzeyler gerektirdiğinden ve daha yüksek hızlar gerektirdiğinden, yol bisikleti kaskları genellikle daha hafif ve daha aerodinamiktir. Ayrıca daha konforlu bir sürüş için tipik olarak daha fazla havalandırma deliğine sahiptirler.

Vizör ve göz koruması – Bazı sürücüler koruma için sadece bir bisiklet başlığı ve güneş gözlüğü kullanırken, dağ bisikleti kaskları genellikle güneşi sürücünün gözlerinden uzak tutmak için bir vizör kullanır ve yokuş aşağı bisiklete binmeye daha uygun olan bazı kasklarda tam bir vizör ve Yüz koruması sağlamak için motosiklet kasklarına benzer bir yüz koruyucu.

 

Ne tür bir kaska ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, en önemli şey kafanıza en uygun olanı bulmaktır. Bunu yapmak için önce başınızın çevresini en geniş noktadan ölçün, bu genellikle kaşlarınızın yaklaşık bir inç yukarısındadır. Boyutlandırma özellikleri markadan markaya biraz farklılık gösterebilir, ancak çoğunlukla boyut dağılımları aşağıdaki gibidir:

 

  • Ekstra küçük – 20 inçten (51 cm.) Az
  • Küçük – 20 “–21,75” (51cm – 55cm)
  • Orta – 21,75 “–23,25” (55cm – 59cm)
  • Büyük – 23,25 “–24,75” (59cm – 63cm)
  • Ekstra büyük – 24,75 “(63 cm) üzerinde

Ayakkabılarda olduğu gibi, farklı çalışanların farklı kask geometrileri üretmektedir, bu nedenle, doğru beden olarak listelenmiş olsa bile, kaskın kafa şeklinize uyduğundan emin olmak için mağazadayken biraz denemeyi unutmayın. Sinir bozucu derecede sıkı olmadan rahatça oturmalı ve en öndeki dudak alnı korumak için kaşlarınızın yaklaşık bir inç üzerinde olacak şekilde başınızın üzerine düz bir şekilde oturmalıdır (geriye eğilmek yerine). Daha fazla özelleştirilmiş montaj seçeneklerine ihtiyacınız varsa, genellikle kaskın arkasında ayarlanabilir bir tekerlek olan takma mekanizmasını ayarlamaktan çekinmeyin veya ekstra özel uyum için ayarlanabilir dolgu sunan kaskları arayın.

Bisiklet kaskınız için alabileceğiniz yerleşik bağlar, ışık veya aksiyon kameraları ve çok daha fazlası gibi pek çok eklenti vardır, ancak önemli olan, bisiklet maceralarınıza en uygun kaskı bulmanızdır. ve uzaklara giden güvenli bir sürüşün tadını çıkarırsınız. Geniş Fox, Bell, Giant, Liv, Tory Lee ve Lazer bisiklet kaskları yelpazemiz tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir, bu nedenle envanterimize göz atın ve size ihtiyaçlarınıza uygun kaskı alalım!

 

 

En İyi Bisiklet Kaskını Seçmek İçin 3 İpucu

1. Uygun Uyum

Yeni kaskınızın doğru şekilde oturduğundan emin olun. Kötü uyum, korumayı tehlikeye atabilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Kasklar farklı boyutlarda gelir ve hassas ve etkili bir uyum elde etmek için birçok boyutlandırma içinde ayarlama modülasyonu bulunur.

2. Sürüş Tarzınıza Uyun

Kasklar, belirli sürüş stilleri için tasarlanmış özelliklerle farklı stillerde gelir. Herhangi bir stil kask sizi koruyacak olsa da, doğru stil kask, sürüşü daha keyifli hale getiren korumanın yanı sıra faydalar da sunacaktır. Bisiklet kasklarını üç temel kategoriye ayırabiliriz:

Eğlence Amaçlı Bisiklet Kaskları , gündelik sürüşler için uygundur. Temel darbe koruması sunarken ekonomik bir fiyat noktasında gelirler.

 

Yol Bisikleti Kaskları en hafif ağırlıkta, iyi havalandırılmış ve en aerodinamik seçeneklerdir.

 

Dağ Bisikleti Kaskları , çarpma olasılığının artması nedeniyle kafanın arka tarafını / yanını daha iyi koruma eğilimindedir. Ek olarak, bunlar iyi havalandırılır, genellikle vizörlere sahiptir ve hem yarım kabuk (geleneksel) hem de tam yüz seçenekleri mevcuttur.

 

3. Teknoloji ve Özellikler

Kasklar her yıl yeni teknolojiyle çıkıyor. Sürücü için gerekli darbe korumasını sağlamaya devam ederken daha hafif, daha soğuk ve daha aerodinamik olacak şekilde tasarlanmıştır. Kasklar, ışıklar ve aksiyon kameraları için yerleşik bağlantılarla geliyor. Manyetik tokalar, eldiven giyerken kullanım kolaylığı ve darbe sırasında tokalı kalma özellikleri nedeniyle popüler hale geldi. Bu tür özellikler, kaskın fiyat noktasını artıracaktır, ancak birçok sürücü, modern özelliklerin faydalarından kaskın fiyatına göre daha ağır basmaktadır.

 

 

Bisiklet Kaskına Uyum ve Konfor

Bir çarpışma sırasında darbe korumasını sağlamak için uygun bir kaskın ne kadar önemli olduğu konusuna zaten değindik. İyi bir bisiklet kaskı düzgün bir şekilde takılmalı ve rahat hissetmelidir, özellikle sürüşünüz sizi daha ileriye götürürken her mil önemlidir.

 

Bisiklet Kaskı Boyutlandırma Kılavuzu

Her sürücü için en uygun seçenekleri sunmaya kararlıyız. Montaj uzmanlığımızın ve kapsamlı kask araştırmalarımızın bir kombinasyonu, herkesin benzersiz kafa şekline adanmış bir ürün teklifi oluşturmamızı sağladı.

Batı Baş Şekli:

Tipik olarak, Batı kökenli insanlar daha oval şekilli bir kafaya sahiptir – genişliği daha dar, önden arkaya daha uzun.

Asya Baş Şekli:

Asya kafa şekilleri tipik olarak daha yuvarlaktır – genişlikte daha geniştir.

Uygun Olmayan Uyum:

Batılı bir kafa şekli için tasarlanmış bir kask takan Asyalı bir binici, sürücünün kafasının dört köşesinde baskı noktalarına neden olur ve bu da rahatsız edici bir oturuşa neden olur.

 

Doğru boyutta kaskı satın almanızı sağlamak sadece rahatlık meselesi değil, güvenliğinizi etkileyebilecek bir karardır. Üretici ölçü çizelgesini ürün özelliklerinin altında bulabilirsiniz. Üreticinin kask ölçüleri baş çevresine göredir. Sizin veya çocuğunuzun kafasının çevresini belirlemek için şemayı takip eden bir mezura kullanın ve buna uygun doğru kaskı seçin.

 

Adım 1:
Mezurayı kaşlarınızın yaklaşık 25 mm üzerine yerleştirin.

Adım 2:
Ölçüm bandının kulağınızın yaklaşık 15 mm üzerinde olduğundan emin olun.

 

 

Bisiklet Kaskı Nasıl Ayarlanır

Bisiklet Kaskını Doğru Şekilde Ayarlamak için 3 Adım

1. Sıkılığı Ayarlayın

Kasklarda genellikle kaskın arkasında bir ayar tekerleği bulunur. Tekerleği tamamen açmak, tutma sistemini gevşeterek kaskı takmanıza olanak tanır. Daha sonra tekerleği veya kadranı sıkmak tutma sistemini kısıtlayacak ve kaskı başınıza sıkıştıracaktır.

2. Kemerinizi Takın

Çene kayışını bağlayın ve kayışların her kulağın altında bir “V” oluşturduğundan ve rahatça oturduğundan emin olun. Kayışların doğru oturmaması durumunda daha iyi oturması için her bir kulağın altındaki tokayı ayarlayabilirsiniz.

3. Geniş Aç

Tutma sistemi sıkıldığında ve çene kayışı büküldüğünde, tam oturmasını sağlamak için ağzınızı geniş bir şekilde açın. Kask, ağzınız genişken başınızın üst kısmına oturuyorsa, kask mükemmel bir uyum sağlar. Aksi takdirde, bir çarpma sırasında kaskın yerinde kalmasını sağlamak için çene kayışını sıkmanız gerekebilir.

3 Kask Pro İpuçları

1. Boyutlandırma, kask markalarına göre farklılık gösterir.

Kask boyutlandırması markadan markaya değişir ve en iyi bedeni seçtiğinizden emin olmak için ilgilendiğiniz belirli model için üreticilerin beden çizelgesini her zaman kontrol etmeniz önemlidir. Ayakkabılara benzer şekilde, birçok sürücü kendi benzersiz kafa şekline en uygun olduğunu düşündüğü bir kask markası bulacak ve bu markaya bağlı kalmak isteyecektir. Kaskları denemek ve neyin sadece en iyi görünmekle kalmayıp en iyi hissettirdiğini görmek önemlidir.

2. Bedenler arasında mı? Boyutu küçültün.

Daha küçük boyutla gitmek, tam oturmasını sağlar ve büyük olasılıkla daha büyük boyut, uygun bir oturuş sağlamak için çok gevşektir. Kask biraz fazla büyükse uyumu iyileştirmek için kaskın altına bisiklet kepi veya termal bere takma gibi seçeneklere bakabilirsiniz.

3. Kaskın rahatsız edici değil, sıkıca oturması gerekir.

Uygun şekilde takılmış bir kask tam oturacak ve kolayca hareket etmeyecektir. Kaskın etkili bir şekilde takıldığından emin olmak için, kaskın başınıza baskı yapmasını sağlamak için açık ağız testini unutmayın. Bir kask asla başınızın üzerinde yan yana kaymamalı ve alnınız aşırı pozlanmamalıdır.

Kask Koruma Teknolojisi

Kaskın bir birincil görevi, bir bisiklet kazası sırasında beyninizi darbelerden korumaktır. Tüm kaskların satılmak üzere standart bir darbe koruması düzeyini karşılamasını sağlayan yerleşik düzenlenmiş testler vardır, ancak kasklar malzeme, yapı ve darbe koruma kalitesi açısından birçok farklı seçeneğe sahiptir.

Hafif bir şekilde parçalanan kask, kabuk, astar ve kayış sisteminden oluşur. Dış kabuk sert plastiktir, iç çizgi köpük ve dolgudan oluşur. Sert plastik dış kabuk, delinmeye karşı direnç sağlar ve kaskın çarpma anında kayarak başınıza, boynunuza ve omuzlarınıza olan travmayı potansiyel olarak azaltmasına izin verir. Kask iç astarı, straforun yüceltilmiş bir versiyonu olan genişletilmiş polistiren köpükten yapılmıştır. Bu malzeme, kafaya gelen darbeyi ve hayal kırıklığına uğratan darbe kuvvetlerini yavaşlatarak sizi korur.

Dönme kuvvetleri ne olacak?

Kask koruma teknolojisi son yıllarda büyük bir hızla artarken, kafa çarpması sırasında beyinde dönme kuvveti yaralanmalarını kabul etme ve önleme yönünde büyük bir itici güç oldu. Vakalar, kask ve kafadaki hasar hafif görünse bile, beynin düşme ve çarpma sırasında dönme kuvveti nedeniyle çok daha ciddi bir şeyden muzdarip olabileceğini kanıtladı. Beyin kafatasının içinde dönerken, travma beyin sarsıntısından ciddi beyin hasarına kadar her şeye neden olabilir. Beyin üreticilerinin bu potansiyel yaralanmasıyla mücadele etmek için, dönme kuvvetine karşı etki eden ve sürücüye daha da yüksek bir koruma ve gönül rahatlığı sunmayı amaçlayan gelişmiş astar sistemleri ortaya çıkıyor. Kasklarımızın çoğu, bir çarpışma sırasında dönme kuvveti olasılığıyla savaşmak için tasarlanmış entegre bir astar sunan MIPS sürümleriyle gelir.

MIPS

MIPS BPS (Beyin Koruma Sistemi), kasklarda dönme hareketine karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Dönme hareketi, hem beyni etkileyen hem de küçük ve ciddi beyin yaralanmaları riskini artıran dönme enerjisinin (açısal hız) ve dönme kuvvetlerinin (açısal ivmeden) bir kombinasyonudur. MIPS BPS’nin beyne aktarılan dönme enerjilerini ve kuvvetleri emerek ve yeniden yönlendirerek bir kask içinde uygulandığında dönme hareketini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

Bisiklet Kaskı Özellikleri

Havalandırma: Kasktaki daha yüksek kaliteli havalandırma, işitme duyunuz üzerindeki rüzgar akışını artırır, bu da sizi kilometrelerce katederken rahat ve serin tutar. Ne kadar çok havalandırma olursa, kask o kadar hafif olur.

Vizör: Pek çok sürücü, özellikle dağ bisikletçileri, kask üzerindeki güneş koruyucu vizörden yararlanır. Özellikle alacakaranlıkta veya şafak vakti sürerken vizör izi görme ve sürüşün tadını çıkarma yeteneğinizi artırabilir veya bozabilir.

Tam Yüz Koruması: Tam yüz kaskları dağ bisikletçiliğinde giderek daha popüler hale geldi. Tam yüz kask seçenekleri daha hafif hale geldikçe, daha iyi havalandırıldıkça ve daha rekabetçi bir şekilde fiyatlandırıldıkça, yerel parkurdan bisiklet parkına kadar her yerde tam yüz binicilerinde bir artış görüyoruz. Tam yüz kaskının getirdiği güven ve gönül rahatlığı, sürüşünüzü bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyacınız olan şey olabilir.

 

Aksesuar Yuvası: Kasklar, ışıklar ve aksiyon kameraları için aksesuar yuvalarıyla entegre olacak şekilde tasarlanmamaktadır.

 

Bisiklet Kaskı Bakımı

Kaskınızı Taze Tutmak için 3 İpucu

Kaskınızı temizlemek, özellikle en çok terlediğiniz sıcak mevsimde harika bir fikirdir. İşte bu sezon bisiklet kaskınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak kask bakımı ile ilgili üç ipucu.

1. Kaskınızı temizlemek için kimyasal maddeler kullanmayın. Üreticiler, hafif sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanılmasını önermektedir. Yaygın olarak astar pedlerini çıkarmak ve pedler kokmaya veya rengi değişmeye başladığında bunları yıkamaktır.

2. Kask mağazalarınızı serin ve kuru bir yerde saklayın. Kask malzemelerinin bütünlüğünü tehlikeye atabileceğinden, arabanızın tavanından, garajından, bagajından veya ısının aşırı olduğu herhangi bir alandan kaçının. Isıdan zarar görmüş bir kask asla takılmamalıdır, bunun belirtileri kabarcıklanma, çatlama veya renk değişikliği olarak görülebilir.

3. Kaskınızı başkalarına ödünç vermekten kaçının, özellikle güvenlik için düzenli olarak güvendiğiniz bir kasksa. Ekipman parçasına güvenle güvenmek için kaskınızın nerede olduğunu ve ona ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Bisiklet Kaskı Ne Zaman Emekli Olmalı?

Kaskların altın kuralı, çoğu kask tek bir darbeyi etkili bir şekilde emecek şekilde tasarlandığından, tek bir darbeden sonra kaskınızı değiştirmektir. Kask kazadan sonra iyi görünse bile, kabuğuna doğrudan etki eden ve artık sürücüyü korumada etkili olmayan herhangi bir kask düşünün. Şimdi mükemmel bir siciliniz olsa ve kask ömrü boyunca kaza yapmamış olsa bile, 5 yıl civarında bir kaskı değiştirmelisiniz. Bu, kaskın zaman içinde yavaş yavaş bozulmasına neden olan UV ışığı, kirlilik, ısı, ter ve zaman testi gibi çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır.

 

YORUM YOK

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin