Yoldayken bilmeniz gereken bisiklet el işareti. Başkalarını niyetiniz konusunda uyarmak için uygun el işaretlerini bilmelisiniz. İster tek başınıza ister grup halinde binin, el işaretlerini bilmelisiniz. Kendinizi ve başkalarını da güvende tutmak için temel el işaretlerini öğrenin. Bilmeniz Gereken Bisiklet El İşaretlerini Kontrol Edin. Her bisikletçi bu temel el işaretlerini bilmelidir, böylece yoldaki diğer kişileri uyarmaya yardımcı olur.

Durmak: Dur el işareti, özellikle bir grup sürüşündeyken önemli el işaretlerinden biridir. Acil bir durumda diğer bisikletçileri uyarmak için elin kaldırılması. Diğer bisikletçiler için daha görünür olduğundan, elinizi başınızın üzerine kaldırmak uygun bir seçenek olabilir. Acil bir durma gerektiğinde ve her ikinizin de uygulamalı olarak ayrılmanız durumunda, bu istasyonda Dur diyebilirsiniz. Sola dönüş: Bu sinyal çoğunlukla sola dönmek istediğinizde kullanılır. İster bitişik bir şeride giriyor ister sola dönüyor olun, bu sinyal diğer sürücülerin bunu bilmesine yardımcı olur. Niyetiniz hakkında başkalarını uyaracaktır. Sola dönüş sinyali vermek için sol kolunuzu vücudunuzdan uzağa, yola paralel olarak omuz hizasına kadar uzatın. Sağa dönüş: Bu sinyal genellikle yönünüzü sağ şeride değiştirmek istediğinizde veya sağa dönmek istediğinizde kullanılır. Sağa dönüş sinyali çoğunlukla diğer sürücüleri sağ tarafa dönme niyetiniz konusunda uyarmak için kullanılır. Sağa dönüş sinyali vermek için sağ kolunuzu vücudunuzdan uzağa, yola paralel olarak omuz hizasına kadar uzatın.

Sola dönüş: Bu sinyal çoğunlukla sola dönmek istediğinizde kullanılır. İster bitişik bir şeride giriyor ister sola dönüyor olun, bu sinyal diğer sürücülerin bunu bilmesine yardımcı olur. Niyetiniz hakkında başkalarını uyaracaktır. Sola dönüş sinyali vermek için sol kolunuzu vücudunuzdan uzağa, yola paralel olarak omuz hizasına kadar uzatın.

Sağa dönüş: Bu sinyal genellikle yönünüzü sağ şeride değiştirmek istediğinizde veya sağa dönmek istediğinizde kullanılır. Sağa dönüş sinyali çoğunlukla diğer sürücüleri sağ tarafa dönme niyetiniz konusunda uyarmak için kullanılır. Sağa dönüş sinyali vermek için sağ kolunuzu vücudunuzdan uzağa, yola paralel olarak omuz hizasına kadar uzatın.

Yavaş: Bu, Bilmeniz Gereken en önemli Bisiklet El İşaretlerinden biridir. Yavaş el işareti, başkalarını uyarmak için tek başınıza sürerken kullanmak için eşit derecede önemlidir. Diğer sürücüleri, özellikle arka tarafta olanları uyarmaya yardımcı olur. Unutma, en azından biraz mesafeyi uyarmak için acelemiz varsa, yavaşla da diyebilirsin. Bu temel sinyal, arkanızdaki diğer sürücülerin niyetinizi bilmesine yardımcı olur.

Çukur sinyalleri çoğunlukla bir grup içinde binerken ve diğer sürücüleri Çukur hakkında uyarmak istediğinizde kullanılır. Diğer sürücüleri uyarmayı görmezden gelirseniz, bir kazaya da neden olabilir. Başkalarının tanımlamasına yardımcı olur ve ardından buna göre yavaşlayabilir. Kolunuzu Çukur’a doğru uzatın ve o yönü gösterin. Acil bir durumda da arayabilirsiniz.

Yoldaki Tehlikeler: İletilmesi zor sinyallerden biridir. Ama yine de diğer bisikletçileri uyarmak için bir durumda iletmeniz gerekecek. Örneğin, yolun sağ tarafında park etmiş bir araba yolu kapatıyorsa, sağ elinizi arkanıza koyun ve sol tarafı gösterin. Bunu belirtmek için kolunuzu tehlikelerin olduğu yöne doğru uzatabilir ve bisikletçiyi buna göre hareket etmesi için uyarabilirsiniz.

Çakıl veya Enkaz Uyarısı: Efektin potansiyel olarak kaygan bir yüzey olacağı belirli tehlikeler için, elinizi uzatın, avucunuzu aşağı indirin ve yere el sallayın. Bu aynı zamanda kırık veya konsolide olmayan bir yol yüzeyi için de kullanılabilir. Gravel’ı da arayabilirsiniz! Tehlikenin doğasını yüksek sesle dile getirmek, bisikletçi arkadaşlarınıza ekstra önemli bilgiler ekleyebilir. Karışıklığı önlemek için net, tek kelimelik çağrılar kullandığınızdan emin olun.

teşekkürler/teşekkürler Teşekkürler, yol-kullanıcı ilişkilerinde fark yaratabilecek en önemli unsurlardan biri tabeladır. Bu bir tür kabuldür. Önce sizi bekleyen diğer arabalar geçerse onları bir teşekkür yolu olarak kabul edin. Onları teşekkür elini kaldırarak kabul edersen daha iyi hissedecektir. Bu işareti, örneğin fazladan bir gülümsemeyle veya başparmağınızı kaldırarak belirgin hale getirmek, yolda ‘insanlaşmanıza’ yardımcı olabilir ve diğer yol kullanıcısının eylemleri için gerçek bir takdir ifade eder. Bu yine, Yoldaki başka bir bisikletçiyi takdir etmek için Bilmeniz Gereken iyi Bisiklet El İşaretlerinden biridir. Aynı zamanda, özellikle Hollanda’da, yol bisikletçilerinin geçerken birbirlerini tanımaları güzel bir yol bisikleti geleneğidir. Başını sallayıp gülümsemek ya da ‘bardan kaldırılan bir el, karşıdan gelen biniciler için hile yapacak ya da yolun aynı tarafında bir bisikletçinin yanından geçiyorsa sadece “merhaba” diyeceksiniz. Orada iyi ol! Bunlar, arka tarafta seyahat eden diğer veya diğer sürücüleri uyarmak için kullanabileceğiniz birkaç el işaretidir. Önlerinde giden sürücülerin durumunu veya zihniyetini belirlemelerine yardımcı olacaktır. Bazen acil bir durumdaysanız, başkalarını uyarmak için net bir sesle de arayabilirsiniz. Bunlar, daha önce bilmeniz gereken birkaç bisiklet el işaretidir. Ayrıca çocuklarınıza el işaretleri ile kontrol etme alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Hayatlarının erken evrelerinde bisiklet el işaretini bilmelerine yardımcı olacaktır.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz