2 nci el Bisiklet Alirken veya Satarken Yapmanız gereken! 2

Hafta Sonu. Ertesi gün için planladığınız uzun bir yolculuğunuz var. Bisikletiniz Hazır mı? tüm gerekli ekipmanınız ve sürüş kıyafetleriniz hazır ve yola çıkmaya hazırsiniz – peki ya bisikletiniz? Bisikletiniz Kontrol Etmeden çok uzağa gidemezsiniz, bu nedenle sürüş öncesi bir bisiklet kontrolü yapmakla Fayda Var

Yoldayken mekanik bir arızaya veya kazaya neden olabilecek küçük sorunları yola cikmadan önce bisikleti kontrol etmekle fayda var . Doğru Bisiklete sahip olduğunuz sürece, Güzel bi yolculuk yapabilirsiniz.

Burada ana hatlarıyla verilen prosedürün yalnızca makul şekilde bakımı iyi olan ve çalışır durumda olan bir bisiklet için geçerli olduğunu unutmayın. Donanımınız birkaç yıldır garajınızın arkasında toz biriktiriyorsa, profesyonel bir bisiklet tamircisinin tam bir ayar yapmasını sağlayın. Aşağıda özetlenen bu rutin ayarlamanın tamamı tipik olarak bir saat kadar sürer, bu nedenle en iyisi sezon başında yapılır, ancak her adımda ustalaştıktan sonra, lastik basıncınızı kontrol etmek her sürüşten önce yalnızca birkaç dakika alır.

Aksi takdirde, sürüş öncesi kontrol listenize dahil etmeniz gereken sekiz önemli adımı burada bulabilirsiniz.

1. Adım: Hızlı Silme

Bisikletinizi bir onarım standına yerleştirin. Bisiklet biraz tozluysa, bir bezle iyice silin. Gerçekten kirliyse, her iki tekerleği de çıkarın ve iyice yıkayın . Aktarma kirliyse, bisiklet zincirine ve vites değiştiricilere yağ çözücü püskürtün ve birkaç dakika bekletin. Kovayı ılık sabunlu suyla doldurun. Bir süngeri ıslatın, zincir üzerinde tutun ve halkalar temizlenene kadar zinciri süngerden çekmek için pedaleri çevirin. Aynakol ve vites değiştiricileri de temizleyin. Ardından çerçeveyi ve parçaları (tekerlekler dahil) yeni bir süngerle temizleyin. Yukarıdan su damlatarak durulayın. (Doğrudan bisiklete yüksek basınçlı su püskürtmeyin, çünkü bu su yataklara girmeye zorlayabilir.) Bisikleti ve tüm parçaları temiz bezlerle kurulayın.

Adım 2: Kulaklık ve Orta Göbek Kontrolü

Gövde kapağını düzgün bir şekilde sıkarak kulaklığınızda oynama olmadığından emin olun: Bisikletin önünde durun, bir elinizde çatalı, diğerinde aşağı boruyu tutun. Kulaklıkta herhangi bir hareket olup olmadığını kontrol etmek için çatalı itin ve çekin. Pürüzlülüğü hissetmek için çatalı yavaşça bir yandan diğer yana döndürün. Gevşek veya sıkı ise gövde cıvatalarını gevşetin, ardından milin üstündeki Alien vidasını ayarlayarak boşluk veya sıkılığı giderin ve gövde cıvatalarını sabitleyerek işlemi tamamlayın.

Şimdi orta göbek yataklarını kontrol edin: Çerçevenin yanında durun, krank kollarını tutun ve oynamayı hissederek itin ve çekin. Çoğu alt braket sızdırmaz ve güvenilirdir. Sizinki gevşekse, bir Bisiklet tamircisinin krank kollarını çıkarmasını ve ayarlamasını isteyin.

 

3. Adım: Lastik Kontrolü

Lastiğinizde birikmiş çamur görürseniz, dikkatlice kontrol etmeyi unutmayin. Sizin bu durumda kontrol etmeniz gerekir cunku lastıkte cam keskın bi şey yapişmiş olabilir bu yüzden lastiklerinizi çatlar, kesilebiniz, kabarcıklar varmı diye bakmanız gerekir . Gerektiği gibi lastikleri değiştirin.Ayrıca lastik yuvasını da kontrol edin. Yan duvarların tabanında, çemberin hemen üstüne oturması gereken çizgiler vardır. Jant kenarının altına düşerlerse veya üzerine yükselirlerse, lastik tam oturmaz. Bu sorunlardan herhangi birini bulursanız, lastiği indirin ve doğru şekilde oturduğundan emin olarak yeniden şişirin. Şasiye ortalandıklarından ve hızlı çıkarıcıların düzgün şekilde sıkıldığından emin olarak tekerlekleri bisiklete yeniden takın.

Adım 4: Tekerlekler ve Parmaklıklar

Valf gövdesinden başlayarak, her bir tekerleğin etrafında döndürün, herhangi biri gevşek olup olmadığını görmek için parmaklıkları oynatın. Birkaçını kontrol ettikten sonra, doğru gerginliği hissedeceksiniz. Gevşek jant telleri bulursanız, jant telli anahtarla (yukarıdan bakıldığında) saat yönünde yarım tur artışlarla çevirerek sıkın. Ardından jant ve fren balatası arasındaki boşluğa bakarak tekerlekleri döndürün ve ayarı görün. Bir yalpalama görürseniz, tekerleği düzeltmeniz gerekir.

Tekerlek düzeltme biraz karmaşık bir iştir ve deneyimli bir ev tamircisi değilseniz en iyisi bir bisiklet tamircisine bırakılır. Tekerlek düzeltme için astar olarak , jantı sola hareket ettirmek için, sorunlu bölgede sağ taraftaki nipelleri gevşetin ve sol taraftaki nipelleri sıkın. Doğru hareket ettirmek için tersini yapın. Her seferinde meme uçlarını yarım tur çevirin ve ilerlemeyi kontrol edin. bu işin Sabırı anahtardır.

Adım5: Aktarma ve Onarım Araçlarınızı Kontrol Edin

Zaman zaman aynakol cıvatalarını kontrol etmek ve sıkmak gerekir. Normal kullanım sırasında gevşememesi kazaya yol acabilir o yüzden kontrol etmek ve sıkmak gerekir, bunları düzenli aralıklarla en iyi yolu kontrol etmek olacaktır. Zorlamadan, krank cıvatalarını, pedalları, aynakol cıvatalarını, gövde bağlayıcısını, gidon bağlayıcısını, sele bağlayıcısını, sele cıvatasını, fren ve vites değiştirici bağlantı somunlarını / cıvatalarını ve şişe kafesi vidalarını sıkın. (Saat yönünün tersine döndürülen sol pedal dışında her şey sıkmak için saat yönünde döndürülür.)

Ayrıca, pompa şişirici dahil tüm onarım donanımınızın düzgün çalışır durumda olduğundan emin olun. Son olarak, klipssiz pedalların , vites değiştiricilerin ve frenlerin dönme noktalarına bir damla yağ koyun .

Adım 6: Kablolama ve Bisiklet Zinciriniz

Zincirinizi ve diğer bisiklet parçalarını düzgün bir şekilde yağlanmış tutmak, sessiz bir bisikletin düzgün çalışması için kritik öneme sahiptir. Dahili olarak yönlendirilmezlerse, bisikletinizin vites kablolarını orta göbeğin altından geçtikleri yere yağlayın. Zinciri yağlayın, ardından vites değiştirici ayarlamalarını test etmek için tekrar tekrar vites değiştirin .Arka vites değiştiricinin kablosu daha uzun olduğundan ve daha fazla kullanıldığından, ayar dışı kalma olasılığı daha yüksektir. Arka vites koluna her tıklama, bisiklet zincirinin hemen bir sonraki dişliye atlamasına neden olmalıdır. Aksi takdirde, kablo muhtemelen biraz gerilmiştir veya yanlışlıkla çok sıkı ayarlamış olabilirsiniz. Zincir daha büyük bir dişliye gitmekte tereddüt ederse, kablo biraz gevşektir. Zincir daha küçük bir çarka geçmekte yavaşsa, kablo çok sıkıdır. Vites değiştiricinin arkasındaki ayar tamburunu yarım tur artışlarla saat yönünün tersine çevirerek yavaş vites değiştirmeleri daha büyük çarklara sabitleyin. Daha küçük çarklara yavaş geçişler için tam tersini yapın.

her şeyin düzgün çalıştığını ögrenmek için ön ve arka kayması hem içinden geçen, aynı testi yapmak. Herhangi bir sorun fark ederseniz, sorunu teşhis etmek ve çözmek için bileşenleriniz (Shimano, SRAM veya Campagnolo) için uygun sorun giderme kılavuzuna başvurun. Elektronik bisiklet ayarlamak, tipik olarak geleneksel mekanik vites değiştirme aktarma çok daha kolaydır. Aslında, piliniz yeterince şarj olduğu sürece, pek fazla ayarlama yapmanız gerekmeyecektir. Sadece büyük yolculuktan önce tamamen şarj edildiğinden emin ol. Şarj edilmiş bir pil olmadan, elektronik sisteminiz çalışmaz ve bütün gün tek bir viteste takılmaktan başka bi şey yapamasınız.

Adım 7: Fren Balataları

Freninizin namlu ayarlayıcısının küçük bir dönüşü balatalarınızı içeri veya dışarı hareket ettirecektir. Bisikletinizin dört fren balatasını da inceleyin. Oluklar aşınmışsa, pedleri değiştirme zamanı gelmiştir. Janta kare olarak çarptıklarından emin olun. Değilse, pedi sabitleyen somunu gevşetmek ve yeniden konumlandırmak için bir Alyan anahtarı kullanın. Hareketi hissetmek için fren kollarını sıkın. Kollar gidona yaklaşmadan önce pedler janta iyice çarpmalıdır. Değilse, fren kaliperleri üzerindeki namluları çevirerek freni sıkın. Tek parça ise, pedler janttan 1/8 – 1/4-inç uzakta olana kadar saat yönünün tersine çevirin.Bisikletiniz disk frenlerle donatılmışsa , balataları incelemek için tekerlekleri çıkarmanız gerekir. Tekerlekler çıkarıldıktan sonra, balatalarınızda en az 1,5 mm fren malzemesi kaldığından emin olun. (Tekerlekler çıkarılmış haldeyken fren kollarını çekmediğinizden emin olun.) Daha azı, yeni bir fren balatası takımı takma zamanı. Ayrıca, tekerlek ve rotor yerindeyken kolları birkaç kez sıkarak fren sisteminizin düzgün çalıştığından emin olun. Kol hareketi duygusal bir his veriyorsa veya kol, devreye girmeden önce çubukları sonuna kadar çekiyorsa, muhtemelen bir fren değişmesi zamanı gelmiştir. Bu, başka bir ileri düzey bakım görevidir, bu nedenle deneyimli bir tamirci değilseniz, bisikletinizi tamirciye götürün ve gerekirse frenleri kontrol ettirin ve ayarlayin alın.

8. Adım: Yola Çıkmadan Önce Test Edin

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra, bisikletinizi kısa bir test sürüşü için alın. Vitesleri Tekrar tekrar değiştirin ve fren yapın, gerekli ayarlamaları yapın. Artık Uzun yolculuğunuza hazırsınız – vücudunuz işbirliği yaptığı sürece bitiş çizgisine başarıyla ulaşmanızı engelleyecek hiçbir şey olmadığından eminsiniz.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin